Bebek Dostu
27 Mayıs 2022


Anne sütünün özendirilmesi ve annelere emzirme konusunda bilgi ve doğru alışkanlıkların kazandırılmasına yönelik olarak Sağlık Bakanlığı ve UNICEF’ in çalışmaları kapsamında,
doğum hizmeti veren hastanelerde emzirmenin başarılı ve yerleşik bir uygulama haline gelmesini sağlamak üzere 1991 yılında “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Hastaneler” 
programı başlatılmıştır.

Doğum hizmeti veren hastanelerden; gebeliklerinden itibaren anne adaylarını anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendiren, doğumdan hemen sonra annelerin bebeklerini emzirmesini sağlayan,
güncel bilgilerle eğitilmiş sağlık personeli ile annelere bebeklerini nasıl emzirecekleri konusunda yardımcı olan hastaneler Sağlık Bakanlığı tarafından “Bebek Dostu Hastane” unvanı almaktadır.

Sağlık Tesisimiz, Sağlık Bakanlığı ve UNICEF tarafından önerilen "Emzirmeyi destekleme politikası"
çalışmaları sonucunda 2003 yılında  “Bebek Dostu Hastane” unvanı almaya hak kazanmıştır.

 

                                           
  KOZAN DEVLET HASTANESİ EMZİRME POLİTİKASI

1.  Hastanemizde anne sütü emzirme uygulamasının korunması teşvik edilmesi ve desteklenmesi amacıyla yazılı bir emzirme politikası oluşturulmuştur.

2.  Anne sütü muadillerinin pazarlamasıyla ilgili Uluslar Arası Yasa ve Dünya Sağlık Asamblesi’nin ilgili kararları hastanemiz tarafından eksiksiz şekilde uygulanır. Kurumumuzda anne sütü muadillerinin reklam ve pazarlamasına izin verilmemektedir.

3. Hastanemizde bebek dostu hastane komitesi kurulmuş olup bu alandaki veri izleme ve sürdürülebilirlik çalışmaları iş birliği içinde devam etmektedir.

4. Hastanemizde tüm sağlık personeli bu politika doğrultusunda düzenli aralıklarla eğitilerek emzirme konusunda annelere destek olmak için gereken bilgi, yetkinlik ve beceriler ile donatılır.

5.  Hastanemize müracaat eden tüm hamile kadınlara ve ailelerine emzirmenin önemi ve yönetimi konusunda eğitimler düzenlenmekte ve emzirme ile ilgili broşürler verilmektedir.

6.  Hastanemizde doğum yapan bütün annelere bebekleri ile doğar doğmaz ten teme temas kurması sağlanarak en kısa sürede emzirmeye başlaması ve temasın kesintisiz şekilde sürmesi için destek olunur.

7.  Annelere ebe-hemşire gözetiminde bebeklerini nasıl emzireceklerini göstererek, bebeklerden ayrı kaldıkları zaman süt oluşumunun devamı için neler yapmaları gerektiği ve anne sütünün saklanma koşulları hakkında eğitimler düzenlemektedir.

8.  Hastanemize müracaat eden hamile ve annelere tıbbi bir gerekçe yoksa bebeklerine ilk 6 ay sadece anne sütü, 6. aydan ve 2 yaş ötesine kadar ayına uygun ek gıda verilerek anne sütü ile bebeğini beslemeleri önemle vurgulanmaktadır.

9.  Hastanemizde, doğumdan itibaren bebek ve annenin 24 saat aynı odayı paylaşması sağlanmaktadır. Annelerin bebekleri acıktığı zaman verdiği işaretleri tanıması ve bunlara yanıt vermesi konusunda bilgilendirme yapılmaktadır.

10. Annelere bebeklere biberon ve emzik kullanmamaları önerilmekte ve riskler konusunda bilgiler verilmektedir.

11. Annelere taburcu olduktan sonra emzirme ile ilgili problemler yaşadığında hastanemiz doğum servisi ve polikliniğine, çocuk servisi ve polikliniğine, aile sağlığı merkezi veya doktorlarına danışmaları önerilir.
EMZİRME; SEVGİ AKTARIMININ EN MÜKEMMEL YOLUDUR


BAŞARILI EMZİRMEDE 10 ADIM

(BEBEK DOSTU HASTANE)

1.  Kuruluşta anne sütü ve emzirme uygulamasının korunması, teşvik edilmesi ve desteklenmesi amacıyla bir emzirme politikası oluşturulur.

a) Anne sütü muadillerinin pazarlamasıyla ilgili Uluslar Arası Yasa ve Dünya Sağlık Asamblesi’nin ilgili kararları hastanemiz tarafından eksiksiz şekilde uygulanır.

            b) Personel ve ebeveynlerle düzenli aralıklarla paylaşılan, yazılı bir bebek beslenmesi politikası oluşturulur.

            c) Sürekli izleme ve veri yönetimi sistemleri kurulur.

2.  Personelin emzirme konusunda annelere destek olmak için gereken bilgi, yetkinlik ve beceriler ile donatılması sağlanır.

3.  Hamile kadınlar ve aileleri emzirmenin önemi ve yönetimi konusunda bilgilendirilir.

4.  Annelerin bebekleri ile doğar doğmaz ten teme temas kurması sağlanarak en kısa sürede emzirmeye başlaması ve temasın kesintisiz şekilde sürmesi için annelere destek olunur.

5.  Emzirmenin başlatılması ve sürdürülmesi ile sık karşılaşılan güçlüklerin yönetilmesi konusunda annelere destek sunulur.

6.  Tıbbi bir zorunluluk olmadığı sürece, yeni doğana anne sütü dışında herhangi bir yiyecek ya da sıvı verilmez.

7.  Annelerin bebekleri ile günün 24 saati aynı odada kalmaları sağlanır.

8.  Annelerin bebekleri acıktığı zaman verdiği işaretleri tanıması ve bunlara yanıt vermesi konusunda annelere destek olunur. Emzirme süreleri konusunda limit olmayacağı hakkında bilgi verilir.

9.  Biberon ve emzik kullanımı ve riskleri konusunda annelere danışmanlık hizmeti verilir.

10. Ebeveynlerin ve bebeklerinin emzirme konusunda sürekli destek ve bakım hizmetlerine erişim sağlayacakları merkezler ile ilgili bilgilendirilmeleri taburculuk işlemleri öncesinde sağlanır.

 

EMZİRMENİN ANNEYE YARARLARI

  • Ø  Rahmin daha kısa sürede toparlanmasını sağlar
  • Ø  Emziren annelerin meme kanserine yakalanma riski daha düşüktür
  • Ø  Emmeyle anneden salgılanan hormonlar sayesinde kısa sürede dinlenme ihtiyacını karşılar, huzurlu olur
  • Ø  Menopoz sonrası kalça kemiği kırığı riskini azaltır
  • Ø  Erken emzirmeyle doğum sonrası kanamalar çabuk kesilir
  • Ø  Memelerde şişme, iltihaplanma olmaz; anne loğusalık dönemini rahat geçirir.